Elektronik Sigara Aroma Likitlerinin Toksik Oldugu Ortaya Cikti

E-sigara lezzetlerinin toksik olduğu bulundu
Frontiers (Fizyoloji) dergisinde yayınlanan son araştırmalar , iqos zararlari Vaporesso Armour Pro Kit Elektronik Sigara sigara buharlarının iki tür beyaz kan hücresi üzerindeki etkisini incelemektedir. Bulgular, e-sigaralara lezzetlerini veren bileşiklerin, bazı lezzetlerin diğerlerinden daha kötü olmasıyla toksik olduğunu göstermektedir.
e-sigara buhar bulutu ile tutan adam
Yeni araştırmalara göre, e-sigaralardaki nikotinsiz sıvılar oldukça toksik olabilir.
Elektronik sigaraların (e-sigaralar) bazılarının geleneksel sigarayı bırakmalarına yardım etmesine rağmen, IQOS Heets Purple Sigara Tütünü cihazlarda sağlık etkileri halen araştırılmaktadır.

İşte Medikal Haberler Bugün, e-sigara kullanmanın ya da "vaping" in karmaşık etkilerini çözme konusunda en son bilimsel keşifler hakkında sizi bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Örneğin, bildirdiğimiz birkaç çalışma, e-sigaraların olumsuz kardiyovasküler etkilere sahip olabileceğini ve kalp atış hızını yavaşlatabileceğini öne sürdü .

Bununla birlikte, bu çalışmaların bazıları gözlemseldir - ve bu nedenle nedensellik açıklayamamaktadır - ya da farelerde yapılmıştır.

Bununla birlikte, yeni araştırmalar işleri laboratuara götürür. New York'taki Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki bilim adamları, nikotin içermeyen vaping e-sigaraların geleneksel sigaralardan daha az zararlı olacağı hipotezini test etmek için yola çıktılar.

Bu amaçla, kıdemli yazar Dr. Irfan Rahman tarafından yönetilen araştırmacılar, " bu e-sigara tatlandırıcı kimyasalların iki tür insan monositik hücre dizisi üzerindeki immüno-toksik ve oksidatif stres etkilerine " odaklandılar .

Oksidatif stres , oksijen radikallerinin aşırı üretildiği, artan toksisite, DNA'mızdaki hasar ve hatta kanser de dahil olmak üzere bir dizi zarar verici etki ile sonuçlanan bir işlemdir .

Monositler , iltihaplanmaya karşı bağışıklık tepkimizde kritik bir rol oynayan bir beyaz kan hücresi türüdür . Bu nedenle, yeni çalışmanın sonuçları, e-sigaralar ve bağışıklık sistemimiz arasındaki ilişkiyi anlamamız için anahtardır.

Tarçın, vanilya, tereyağlı lezzetleri en kötü
Tatlandırıcıların oksidatif strese neden olma potansiyelini değerlendirmek için ekip, iqos 2.4 3 multi reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimini ölçtü.

Yazarlar, "e-meyve sularında / e-sıvılarda kullanılan lezzet verici kimyasalların inflamatuar bir tepki, hücresel toksisite ve ROS üretimini indüklediğini" varsayıyoruz.

Beklendiği gibi, ilk yazar Dr. Thivanka Muthumalage ve meslektaşları tarafından yapılan sitotoksisite testleri, bu kimyasallarla yapılan tedavinin, iqos heets cesitleri; https://ucuziqosheets.pro/product-category/iqos-heets-sigaralar, iltihabı ve doku hasarını arttırdığını ortaya koydu. Bütün bunlar oksidatif stres seviyelerini artırarak yapıldı .

Araştırmacılar ayrıca, "Çeşitli tatların karıştırılması, ayrı tatlarla yapılan işlemlere kıyasla daha fazla sitotoksisite ve hücre içermeyen ROS seviyelerine yol açtı, bu da e-sıvıların çoklu tatlarının karıştırılmasının kullanıcılar için daha zararlı olduğunu ortaya koydu" dedi.

E-sigaraların artıları ve eksileri açıklandı
E-sigaraların artıları ve eksileri açıklandı
Mevcut çalışmaların bir meta-incelemesi, e-sigaraların yararları ve zararları için mevcut kanıtları incelemektedir.
ŞİMDİ OKU
Yazarlar, "Verilerimiz e-meyve sularında kullanılan aromaların, ROS üretiminin aracılık ettiği monositlerde, e-sigara kullanıcılarında potansiyel pulmoner toksisite ve doku hasarına dair iç görüler sağlayarak, iltihaplı bir tepki tetikleyebileceğini öne sürmektedir.

" Tarçın, vanilya ve tereyağı tatlandırıcı kimyasallar en toksik olanıydı, ancak araştırmamız, beyaz kan hücrelerine karşı en fazla toksisitenin neden olduğu e-sıvı lezzetlerinin karıştırıldığını gösterdi."

Dr. Thivanka Muthumalage
Rahman, "Şu anda [nikotin içermeyen e-sigaralar] düzenlenmemektedir ve şeker, kek, tarçınlı rulo ve gizemli karışım gibi çekici lezzet adları, genç çocuk bezlerini çekmektedir. "

"Bilimsel bulgularımız, e-sıvı aromalarının düzenlenebilir ve olması gerektiğini ve e-meyve suyu şişelerinin tüm bileşenlerin tanımlayıcı bir listesine sahip olması gerektiğini gösteriyor. Düzenleyici kurumları halk sağlığını korumak için harekete geçmeye çağırıyoruz" dedi.